Rostlinné proteiny jsou vhodné nejen pro vegany, ale pro všechny nadšené sportovce, kteří si chtějí pohlídat doplňování bílkovin a dodat tělu kvalitní rostlinné zdroje.

Bílkoviny (proteiny) plní v těle velmi důležité funkce a zvlášť v případech sportovců je důležitá jejich zvýšená konzumace. Kromě živočišných zdrojů bílkovin jsou zde i plnohodnotné rostlinné bílkoviny.

Bílkoviny v rostlinné stravě

Velmi bohatá na bílkoviny je rozhodně sója. Mezi sójové výrobky patří např. tempeh, tofu, sójové mléko a sójové jogurty. Velké množství obsahují také obilniny, z nichž jsou velmi chutný seitan, který je vhodný k přílohám a samozřejmě také špagety, celozrnný chéb, bulgur. To, že jsou bohaté na bílkoviny luštěniny snad ani nemusím zmiňovat, můžete si dopřát např. fazole (lima, pinto, černé oko), čočku, cizrnu, hrách. Velmi zdravé jsou také semínka (slunečnicová) a oříšky (mandle, kešu, arašídy). Kromě nich najdeme bílkoviny i v bramborech, brokolici špenátu a rýži. Velmi oblíbené je v dnešní době např. i arašídové máslo.

Jak jistě vidíte, při vegetariánské či veganské stravě se nemusíte obávat nedostatku bílkovin, ale pokud jste sportovně založeni a chcete si svůj jídelníček vylepšit rostlinným proteinem, rozhodně neváhejte a vyberte si takový, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Rostlinné proteiny

Mezi rostlinnými proteiny naleznete nejčastěji konopný, hrachový, sójový a rýžový. Proteiny si můžete smíchat s vodou a vypít je jako proteinový nápoj, nebo je můžete také přidávat do ovocných nápojů, smoothie a zákusků.

Protein Naturalis Hrachový /  Rýžový  /  Sójový

Superprotein se superfoods – jahoda  /  kakao  /  vanilka

Nutberg Oříškový nápoj – banán  /  kakao  /  klasik

Konopný protein Delibutus 100g/ Delibutus 500g

Konopný protein Hanoju

rostlinné proteiny

Chimpanzee proteinové tyčinky – Protein Bar

Na cesty se hodí mnohem více např. proteinové tyčinky, které jsou lehké, nezaberou hodně místa, takže je strčíte do tašky a dodají vám kvalitní bílkoviny třeba po tréninku nebo při aktivitách jako je turistika, lezení po skalách apod.

Tyčinka Protein Bar Dates – Vanilla  /  Peanut Butter

rostlinné proteiny

Tyčinka Protein Bar Banana  Pistachio

Vyberte si protein podle vaší chutě a dodejte tělu potřebné bílkoviny.

Rostlinné proteiny