Pod pojmem aromaterapie si často představujeme směsici vůní a relaxace. Ale to není zdaleka vše, co aromaterapie vskutku je, je to především léčba prostřednictvím vůní s velkou škálou účinků na tělo i duši. Aromaterapie patří pod metody alternativní medicíny, při níž se používají éterické oleje (těkavé rostlinné látky) a další vonné složky.

Éterické (esenciální) oleje

aromaterapie

Éterické oleje patří mezi základní prvky aromaterapie, jinými slovy se jim říká také esenciální a používá se pro ně zkratka EO. Kromě nich najdeme v aromaterapii extrakty ze siličnatách rostlin, které obsahují silice, jež se vyznačují charakteristickou vůní.

Mezi siličnaté rostliny patří zejména čeledi miříkovité (kmín, koriandr, fenykl, anýz), konopovité (chmel) a lilkovité (tabák). Esenciální oleje můžeme získávat z bylin, travin, květin, ale i stromů. V aromaterapii tedy najdeme zajímavé oleje, jako mandarinkový, limetový, bergamotový, borovicový a další, z nich každý má jedinečné účinky a tudíž se používá za jiných okolností.

Využívání éterických olejů s sebou nese také velké úsilí při jejich sběru. Rostliny se ve většině případů sbírají ručně a pouze za přesně stanovených podmínek. Éterické oleje jsou zajímavé především díky své rozmanité škále obsažených složek, jeden éterický olej jich totiž obsahuje průměrně 100. Patří mezi ně estery, fenoly, alkoholy, terpeny a další.

Účinky v mnoha směrech

V aromaterapii se cení zvláště její pestrá škála účinnosti. Esenciální oleje mají pozitivní účinky na krevní oběh, imunitní systém, CNS (centrální nervová soustava) a limbický systém. Okysličují tkáně a jsou nápomocné taktéž při vylučování zplodin metabolismu.

aromaterapieÉterické oleje se roznáší po celém těle pomocí krevního řečiště. Kromě účinků na naše fyzické tělo, působí také velmi pozitivně na náš psychický a emoční stav. Za tímto stojí nejenom nádherná vůně, ale především energie koncentrovaných rostlin.

Můžeme je dělit na uklidňující (levandule, heřmánek) a povzbuzující (mateřídouška, jasmín,..). Podle vůně také na bylinné, lesní, ovocné, květinové a kafrové (tea tree, eukalyptus).

Esenciální oleje tedy můžeme využít: na imunitu, proti stresu (depresím), na trávení, na dýchací problémy, proti nachlazení, pro posílení srdce, také na snížení krevního tlaku a proti bolestem hlavy. Mimo to také pro kvalitnější spánek. Dá se taktéž využívat jako podpora k léčbě migrény, virózy, zánětů a revmatismu. Pro miminka je vhodný také na masírování tělíčka.

Esenciální oleje se dále využívají v kosmetice, parfumerii, potravinářství, fyzioterapii, farmacii, dermatologii, ale také při masážích. Kosmetiku si můžete pomocí esenciálních olejů vytvořit dokonce sami doma.

Skladování a množství éterických olejů

aromaterapie

Při používání esenciálních olejíčků je důležité jejich skladování, jelikož se vlivem světla, kyslíku a tepla znehodnocují, proto je dobré si na toto dát velký pozor a uchovávat je na stinných místech.

Éterické oleje jsou velmi silné a působivé, proto je můžeme užívat pouze v malém množství a musíme se řídit dle pravidel aromaterapie, abychom si zbytečně neublížili.

Aromaterapie a co k ní potřebujete

Další z možností je také difuzér.

Léčba aromaterapií probíhá prostřednictvím síly léčivých bylin, je velmi prospěšná, má velké spektrum účinků, harmonizuje, navozuje pohodu a můžete si ní provonět třeba i váš byt.